1904 олимпийски преглед на писта и полета

Anonim

Олимпийските отбори по лека атлетика в САЩ имат своя дял в успеха през годините, но американците никога не са били по-доминиращи, отколкото през 1904 г. Американските спортисти спечелиха 23 от 25 състезания по лека атлетика, а също така спечелиха 23 сребърни и 22 бронзови медала в първите олимпийски игри, в които бяха наградени действителни златни, сребърни и бронзови медали. В тези събития бяха представени десет нации и 233 спортисти, включително 197 американски състезатели. Неамериканците спечелиха само седем медала в Игрите, които се проведоха в Сейнт Луис.

Първата модерна олимпиада: 1896г

Три нови олимпийски събития са добавени през 1904 г.: триатлон на три състезания, състезание с 10 турнира „многократно“ - предшественик на декатлона - и хвърляне на тегло от 56 килограма. 4000-метровата прекъсване бе премахната и две събития бяха променени. 2500-метровата безпроблемна покупка беше удължена до 2590 метра, докато 5000-метровата отборна надпревара беше удължена до 4 мили (6437 метра).

спринтове

Арчи Хан е изключителният олимпийски спринт през 1904 г., улавяйки златни медали на 60 метра (7, 0 секунди), 100 (11, 0) и 200 (21, 6 на права писта). Уилям Хогенсен бе втори на 60-те и спечели бронзови медали на 100 и 200. Нейт Картмел взе сребъри в 100 и 200, докато Фей Молтън беше трети през 60. Хари Хилман спечели първия от трите си златни медала от 1904 г. в 400-те, завършващ в 49.2, следван от Франк Уолър и Херман Громан. Американците спечелиха всички медали за спринт.

Средно и голямо разстояние

Джеймс Лайтбоди е поредният победител в три състезания през 1904 г., като взе 800 метра (1: 56.0), 1500 (4: 05.4) и безкрайната покупка (7: 39.6). Хауърд Валентин и Емил Брейткретц бяха втори и трети съответно през 800-те, докато Франк Вернър и Лейси Хърн взеха сребро и бронз през 1500 г. Ирландският Джон Дали - представляващ Великобритания - направи оферта за рядък неамерикански триумф Steeplechase, но падна една секунда къса и се настани за сребро, докато Arthur Newton взе бронза.

Американецът Фред Лорц беше очевидният победител в маратона, след като пое уникална пътека до финала. Той избяга около девет мили преди да се пенсионира поради изтощение и след това се вози в колата на своя мениджър. След като колата се счупи, Лорц излезе, изтича останалата част от пътя към стадиона и първо пресече финалната линия. Скоро след това той твърди, че действията му са били предназначени за шега. Във всеки случай той беше дисквалифициран и Томас Хикс обяви победителя в 3:28:53. Хикс също имаше някаква необичайна помощ, като взе по две дози стрихнин и питие ракия по пътя. Алберт Кори, французин, живеещ тогава в САЩ, е втори, а медалът му е официално кредитиран на САЩ, въпреки че Кори е останал френски гражданин. Нютон спечели бронзовия медал.

Двойка отбори от пет човека - девет американски бегачи, плюс Кори, се включиха в отборното състезание на 4 мили. Нютон беше най-бързият, завършил с 21: 17.8, за да поведе отбора на Ню Йорк до победата. Отборът в Чикаго AC, който включваше и Кори, беше втори по една точка.

бягане с препятствия

Хилман спечели втория и третия си златен медал в препятствията, като спечели второто - и последното - събитие на 200 метра с препятствия в олимпийската история, за 24.6, и взе 400-те препятствия в 53.0. Франк Касълман и Уолър спечелиха сребърни медали съответно в 200 и 400 препятствия, докато Джордж Поаж бе ​​трети в двете състезания. Фред Шуле спечели 110 препятствия в 16.0, следван от Тадеус Шиделер и Лесли Ашбърнър. С изключение на двойка австралийци в 110-те, всички конкуренти по препятствия бяха американци.

Скоковете

Myer Prinstein заложи на своите резултати от 1900 г., като взе злато в стандартния скок на дълги (7, 34 метра / 1 фут, 1 инч) и троен скок (14, 35 / 47-1). Принщайн също се класира пети в бяганията на 60 и 400 метра. Даниел Франк беше втори в скока на дълги, Фред Енглехард взе среброто в тройния скок, а Робърт Стангланд беше трети в двете събития.

Самюъл Джоунс спечели скока на височина като изчисти 1.80 / 5-10¾, като Гарет Сервис е втори, а германецът Пол Вайнщайн - единственият неамерикански медалист по скачане - трети. Чарлз Дворак надмина 3.5 / 11-5¾, за да спечели трезора на полюса, пред LeRoy Samse и Louis Wilkins.

Както през 1900 г., Рей Еври печели и трите изправени скока през 1904 г. Той печели златни медали в стоящите версии на скока на дълги (3.47 / 11-4½), тройния скок (10.54 / 34-7) и скока на височина (1, 60 / 5-3). Чарлз Кинг бе втори и в изправените дълги и тройни скокове. Джоузеф Щадлер спечели среброто в изправен скок на височина и бронза в изправен троен скок. Джон Билър беше трети в скока на дълъг скок и Лоусън Робъртсън взе бронза в изправения висок скок.

Хвърля

Ралф Роуз се състезава във всичките четири хвърлящи мероприятия и спечели три медала, спечелвайки удара, поставен с хвърляне с размери 14, 81 / 48-7. Той бе втори в дискуса, трети в хвърлянето на чук и шести в хвърлянето на 56 килограма. Джон Фланаган хвърли злато с чук при 51.23 / 168-1 и се нареди на второ място в хвърлянето на тежести. Мартин Шеридан спечели дискусията при изхвърляне с Роуз, след като и двамата достигнаха 39.28 / 128-10 по време на редовното състезание. Шеридан спечели изхвърлянето с хвърляне на 38, 97 / 127-10 към 36, 74 / 120-6 на Роуз. В събитието за хвърляне на тежести, което щеше да се върне на Олимпиадата до 1920 г., канадката Етиен Десмарто взе златото, като хвърли уреда 10.46 / 34-3¾. Други сребърни медалисти включваха Уесли Коу в изстрела и Джон ДеУит в чука. Бронзовите медалисти включиха Лоурънс Фейербах в изстрела, гръцкият Николаос Георгандас в дискуса и Джеймс Мичъл в хвърлянето на тежести.

Много събития

Седем състезатели се състезаваха в състезанието по многоборство, което се проведе за един ден. Събитията, в ред, бяха бягането на 100 ярда, пускането на удари, скока на височина, разходката с 880 ярда, чук, свод на стълбове, препятствия със 120 ярда, хвърляне на тежести с 56 килограма, скок на дълги и миля. Както при съвременния декатлон, спортистите получават точки въз основа на времето или разстоянията във всяко събитие. Томас Кили - британският Томас Кили - друг ирландец - имаше най-доброто представяне в състезанието, хвърляне на чук, препятствия и хвърляне на тежести, за да спечели събитието с 6, 036 точки. Американците Адам Гън и Трукстън Харе взеха съответно сребърните и бронзовите медали.

Триатлонът включва три състезания на леки и полеви връзки - дълга скок, пускане на пушки и тире със 100 ярда -, но всъщност се счита за част от състезанието по гимнастика по многоборство, така че всички състезатели бяха гимнастички. САЩ пометеха медалите, като Макс Емерих е първи, Джон Гриб втори и Уилям Мерц трети.